POWRÓT

Prezydent Miasta Łodzi

Hanna Zdanowska

oraz Inicjatorzy wprowadzenia zmian wokół Pomnika Pękniętego Serca –

Radni Miasta Łodzi - Elżbieta Bartczak, Monika Malinowska-Olszowy,

Marcin Gołaszewski

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi

Uczniom SP 81 nie trzeba przypominać o obowiązku pamięci. Wypełniają go lepiej od niejednej do tego powołanej instytucji. Tym bardziej nie trzeba im przypominać o obowiązku pilnowania “żywego ognia pamięci” (tym razem znowu mowa o tym zamkniętym w zniczu). Dzieciom z SP 81 nie trzeba przypominać, ale z pewnością należałoby im ułatwić wykonanie zadania.

Bardzo niedługo po zapalenia znicza, jeszcze w trakcie uroczystości, ogień zgasł…

Stowarzyszenie U siebie-At home, krakowska organizacja pozarządowa, od ponad 10 lat działająca na rzecz promocji pamięci o obozie, wystosowała kolejną już petycję do władz Miasta Łodzi, z prośbą o zapewnienie właściwego miejsca dla historii o obozie przy Przemysłowej na mapie pamięci miasta (szczegóły w załączonej petycji).

Urszula Sochacka, kierownik projektu Obóz przy ulicy Przemysłowej w Łodzi – rozwój i promocja strony www dedykowanej pamięci o mało znanym dziecięcym obozie.

SP 81 już wiele lat temu podjęła zobowiązanie pamięci o dzieciach z obozu przy Przemysłowej i w procesie pamiętania nie jest na starcie, ale na kolejnym, odległym od startu kilometrze. Tym razem też biegła – biegli uczniowie, biegli nauczyciele. Bo pamiętają i dla pamięci. Ale i dla miłego spędzenia pięknego jesiennego dnia.

Taką formę obchodów wybrały dzieci z SP 81, na taką formę przystali nauczyciele. Od kilku lat szkoła, wspierana przez krakowskie Stowarzyszenie U siebie-At home, poszukuje uwspółcześnionych form upamiętniania, które zapewniłyby skuteczny przekaz pamięci, ale które są także dostosowane do wieku upamiętniających i np. naukę historii łączą z edukacją w zakresie praw dziecka.

Stowarzyszenie U siebie-At home ufundowało nagrody dla zwycięzców Biegu Pamięci, ale właściwie należałoby nagrodzić wszystkich – i tych szybko, i tych wolniej biegających, a może szczególnie – tych ostatnich na mecie, którzy nie bali się podjąć wyzwanie. A szczególne gratulacje należą się najstarszym uczestnikom biegu - najwięcej emocji wśród zgromadzonych wzbudził bieg nauczycieli (krótka filmowa relacja w załączeniu).     

Na szczęście jest mowa o ogniu zamkniętym w dyskusyjnym pod względem walorów estetycznych zniczu, stojącym nieopodal poddanego niedawno renowacji Pomnika Pękniętego Serca. Na szczęście pamięć w wykonaniu uczniów pobliskiej SP 81 w Łodzi, która 27go września 2021 roku, wraz z Hanną Zdanowską - Prezydent Łodzi “odpaliła” znicz, od lat ma się coraz lepiej i nie wymaga renowacji. Nie jest też na starcie, jak można było przeczytać w relacji z wydarzenia jednego z łódzkich mediów.

''Żywy ogień pamięci" zapłonął i... zgasł?

04 listopada 2021

ŻYWY OGIEŃ

Domyślna treść artykułu.


W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt

Niemiecki obóz dla polskich dzieci