Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt
Niemiecki obóz dla polskich dzieci 

Domyślna treść artykułu.


W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

ŻYWY OGIEŃ

04 listopada 2021

''Żywy ogień pamięci" zapłonął i... zgasł?

Na szczęście jest mowa o ogniu zamkniętym w dyskusyjnym pod względem walorów estetycznych zniczu, stojącym nieopodal poddanego niedawno renowacji Pomnika Pękniętego Serca. Na szczęście pamięć w wykonaniu uczniów pobliskiej SP 81 w Łodzi, która 27go września 2021 roku, wraz z Hanną Zdanowską - Prezydent Łodzi “odpaliła” znicz, od lat ma się coraz lepiej i nie wymaga renowacji. Nie jest też na starcie, jak można było przeczytać w relacji z wydarzenia jednego z łódzkich mediów.

SP 81 już wiele lat temu podjęła zobowiązanie pamięci o dzieciach z obozu przy Przemysłowej i w procesie pamiętania nie jest na starcie, ale na kolejnym, odległym od startu kilometrze. Tym razem też biegła – biegli uczniowie, biegli nauczyciele. Bo pamiętają i dla pamięci. Ale i dla miłego spędzenia pięknego jesiennego dnia.

Taką formę obchodów wybrały dzieci z SP 81, na taką formę przystali nauczyciele. Od kilku lat szkoła, wspierana przez krakowskie Stowarzyszenie U siebie-At home, poszukuje uwspółcześnionych form upamiętniania, które zapewniłyby skuteczny przekaz pamięci, ale które są także dostosowane do wieku upamiętniających i np. naukę historii łączą z edukacją w zakresie praw dziecka.

Stowarzyszenie U siebie-At home ufundowało nagrody dla zwycięzców Biegu Pamięci, ale właściwie należałoby nagrodzić wszystkich – i tych szybko, i tych wolniej biegających, a może szczególnie – tych ostatnich na mecie, którzy nie bali się podjąć wyzwanie. A szczególne gratulacje należą się najstarszym uczestnikom biegu - najwięcej emocji wśród zgromadzonych wzbudził bieg nauczycieli (krótka filmowa relacja w załączeniu).     

Uczniom SP 81 nie trzeba przypominać o obowiązku pamięci. Wypełniają go lepiej od niejednej do tego powołanej instytucji. Tym bardziej nie trzeba im przypominać o obowiązku pilnowania “żywego ognia pamięci” (tym razem znowu mowa o tym zamkniętym w zniczu). Dzieciom z SP 81 nie trzeba przypominać, ale z pewnością należałoby im ułatwić wykonanie zadania.

Bardzo niedługo po zapalenia znicza, jeszcze w trakcie uroczystości, ogień zgasł…

Stowarzyszenie U siebie-At home, krakowska organizacja pozarządowa, od ponad 10 lat działająca na rzecz promocji pamięci o obozie, wystosowała kolejną już petycję do władz Miasta Łodzi, z prośbą o zapewnienie właściwego miejsca dla historii o obozie przy Przemysłowej na mapie pamięci miasta (szczegóły w załączonej petycji).

Urszula Sochacka, kierownik projektu Obóz przy ulicy Przemysłowej w Łodzi – rozwój i promocja strony www dedykowanej pamięci o mało znanym dziecięcym obozie.

Prezydent Miasta Łodzi

Hanna Zdanowska

oraz Inicjatorzy wprowadzenia zmian wokół Pomnika Pękniętego Serca –

Radni Miasta Łodzi - Elżbieta Bartczak, Monika Malinowska-Olszowy,

Marcin Gołaszewski

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi

POWRÓT