Powrót

      SZKOŁA                           PODSTAWOWA     NR  81 W ŁODZI

INTERNETOWA WYSTAWA PREZENTUJĄCA EKSPOZYCJĘ DOT. OBOZU Z IZBY PAMIĘCI SP 81 W ŁODZI

 

Historia obozu przy Przemysłowej nie doczekała się własnego muzeum. Dla porównania – mają je np. getto oraz podobóz cygański – dwa z trzech połączonych wspólnym miejscem i  tragiczną wojenną historią. Na stałe dokumenty, zdjęcia oraz muzealia są prezentowane jedynie w dwóch szkołach podstawowych. Izba Pamięci w Białej koło Zgierza zmieniała miejsce i zmniejszała swoją przestrzeń. Muzeum Szkolne SP 81 w Łodzi najczęściej jest odwiedzane przez uczniów "podstawówki". Aby jej zawartość zaprezentować szerszej grupie odbiorców, stworzyliśmy internetową wystawę.

 

Przy przygotowaniu wystawy współpracowali studenci 1. roku socjologii UŁ. Ich zadaniem było wybranie jednego zdjęcia z zestawu dokumentującego zawartość Izby Pamięci SP 81 w Łodzi, uzasadnienie swojego wyboru i zaproponowanie podpisu do zdjęcia oraz całej wystawy. Kilku ze studentów zostało poproszonych o przesłanie swoich komentarzy w postaci nagrań audio, które posłużyły do zbudowania narracji do wystawy.

 

Tym samym rozszerzyliśmy krąg sprzymierzeńców pamięci o obozie, czyli osób znających jego historię lub przynajmniej wiedzących o jego istnieniu (z naszych wieloletnich doświadczeń projektowych oraz badań wynika, że brak świadomości istnienia w Łodzi niemieckiego nazistowskiego obozu dla dzieci jest dość częsty nawet wśród łodzian!).
 

Dodatkowo - współpraca przedstawicielek Stowarzyszenia U siebie-At home i Uniwersytetu Łódzkiego przy konstruowaniu internetowej wystawy stała się inspiracją do powstania scenariusza lekcji, który trafił na stronę projektu jako jedna z sześciu propozycji upowszechniania wiedzy o mało znanym dziecięcym obozie (zakładka – SCENARIUSZE LEKCJI).

 

Historia dziecięcego obozu wyszła z ograniczonej przestrzeni rzadko odwiedzanej Izby Pamięci w szerszą przestrzeń, w tym - akademicką! 

 

Urszula Sochacka - kierownik projektu Obóz przy (?) ulicy Przemysłowej w Łodzi

 

 

29 stycznia 2021

MUZEUM OBOZU w SZKOLE PODSTAWOWEJ

Domyślna treść artykułu.


W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt

Niemiecki obóz dla polskich dzieci